Jak dorobić na macierzyńskim?

Celem urlopu macierzyńskiego jest sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem. Pojawienie się nowego członka w rodzinie oznacza wzmożone wydatki, dlatego też bardzo często podnoszona jest kwestia dorabiania w trakcie wspomnianego urlopu. Jakie są w tym zakresie możliwości?

Kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim prawo nie zabrania podejmowania dodatkowych czynności zarobkowych, jednakże decydując się na takie rozwiązanie, trzeba koniecznie mieć na uwadze obowiązujące przepisy. Określają one, w jakich sytuacjach jest to całkowicie bezpieczne. Nie wolno ponadto zapomnieć o tym, iż jakiekolwiek czynności mające za zadanie zasilić domowy budżet nie mogą kolidować z podstawowym celem urlopu macierzyńskiego. Jeżeli prawne oraz czasowe przesłanki nie stają na przeszkodzie, warto rozejrzeć się za dodatkowymi zajęciami. Mają one ten wielki plus, że nie tylko dostarczają tak bardzo potrzebnych środków, ale również nie pozwalają kobiecie wypaść z obiegu – łatwiej jest jej wrócić na rynek pracy. Co zatem można robić?

  1. Blogowanie.

Coraz więcej mam zakłada blogi parentingowe cieszące się niezwykle dużą popularnością. Można na nich się dzielić swoimi doświadczeniami, opisywać rozmaite produkty pielęgnacyjne czy służące do zabawy, udzielać porad itp. Oczywiście samo posiadanie bloga to nie wszystko, trzeba jeszcze go promować, do czego służą głównie serwisy społecznościowe. Poczytne blogerki nawiązują współpracę z rozmaitymi firmami – takie propozycje są różnie wyceniane, od kilkuset złotych wzwyż.

  1. Copywriting.

Copywritng to zajęcie wzbudzające niemałe zainteresowanie głównie wśród osób mających smykałkę do pisania – copywiter pisze teksty seo i inne, w zależności od rodzaju otrzymywanych zleceń, na brak których raczej nie można obecnie narzekać. Cenowa rozpiętość stawek jest spora, niemniej przeciętnie w ciągu miesiąca da się zarobić kilkaset złotych.

  1. Rękodzieło artystyczne.

Jesteś pasjonatką ręcznie robionej biżuterii, dekupażu, haftu czy scrapbookingu? Na urlopie macierzyńskim wcale nie musisz z tego rezygnować, a co więcej – nie powinnaś, bo to świetny sposób na relaks i dodatkowy zarobek. Nawet 200 zł więcej w portfelu to już jest coś – aby zarobić taką kwotę, nie trzeba wcale poświęcać na tworzenie nie wiadomo ile czasu. Grunt to znaleźć odbiorców. Popytaj znajomych i promuj się w internecie, np. na Facebooku.

  1. Opieka nad dziećmi.

Skoro zajmujesz się swoim maluchem, to czemu by nie połączyć tego z opieką nad innym dzieckiem, mniej więcej w wieku twojego? Mnóstwo kobiet szuka opiekunek, przejrzyj zatem ogłoszenia w prasie i w internecie, nie bój się zaoferować swoich usług. Ze stawkami godzinowymi bywa różnie – najlepiej pod tym względem jest w większych miastach, przeciętnie wynoszą ok. 12 zł. W mniejszych miejscowościach zwykle jest to poniżej 10 zł.

  1. Fotografowanie.

Lubisz robić zdjęcia i dysponujesz dobrym sprzętem? Nie odkładaj go w kąt tylko dlatego, że jesteś na macierzyńskim. Zainteresuj się tzw. fotografią stockową. Funkcjonuje kilka sprawdzonych serwisów specjalizujących się w sprzedaży tego typu zdjęć. Maluch uciął sobie drzemkę? Świetnie, nie trać więc czasu i chwyć za aparat. Na początku nie zarobisz zbyt dużo, ale jeśli się postarasz, a twoje zdjęcia spodobają się odbiorcom, zarobisz średnio kilkaset złotych miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *